Profilaktyka

Powrót do strony głównej

Profilaktyka w alergii na roztocze kurzu domowego

 

Roztocze są mikroskopijnymi pajęczakami o śr. 0,1 - 0,5 mm, bytującymi w bezpośrednim otoczeniu człowieka (łóżka, meble tapicerowane, wykładziny, dywany). Roztocze żyją w każdym domu. Nie przenoszą żadnych chorób, stają się problemem dopiero wówczas, gdy reaguje na nie alergicznie któryś z członków rodziny. Mogą wtedy wywołać katar, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry lub astmę. Największe znaczenie kliniczne mają dwa gatunki roztoczy kurzu domowego: Dermatophogoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Optymalne warunki rozwoju roztoczy to temperatura 25 - 30° C oraz wilgotność powyżej 70%. Najlepszą pożywką jest złuszczony naskórek, ludzki i zwierzęcy, pyłki roślin, pleśnie.

Długotrwałe narażenie na roztocze następuje w czasie snu, a także siedzenia na wyściełanych meblach, gdy źródło kurzu znajduje się blisko ust. Jesienią, z nadejściem okresu grzewczego, z powodu obniżonej wilgotności powietrza większość roztoczy ginie. Nie wpływa to jednak na obniżenie stężenia alergenów roztoczy. W tym czasie dolegliwości wręcz się nasilają. Dzieje się tak dlatego, że silnie alergizujące wydaliny roztoczy pozostają, wyschnięte unoszą się w powietrzu i są wdychane przez człowieka. Jednocześnie, pojawiające się - co kilka tygodni - młode pokolenia zapewniają ciągłość gatunku. Tradycyjne sposoby sprzątania, jak regularne odkurzanie, stosowanie środków piorących, tylko nieznacznie i na krótki czas zmniejszają ich ilość. Konieczne jest używanie środków profilaktycznych zapewniających skuteczną i trwałą ochronę.

Ogranicznie ekspozycji łagodzi bowiem kliniczne objawy uczulenia i pozwala na zmniejszenie zużycia leków. U dzieci z alergią na roztocze zmniejsza się ryzyko rozwoju nadreaktywności oskrzeli i objawów astmatycznych.

Profilaktyka alergii na roztocze kurzu domowego preparatami firmy Allergopharma

Allergocover

Pokrowce Allergocover są wykonane z poliestrowej mikrofazy, jednowarstwowego, bardzo gęsto tkanego materiału, przepuszczalnego dla pary wodnej i powietrza dzięki obecności miliardów mikroskopijnych por...

Aby złożyć zamówienie prosimy przejść na stronę www.przeciwalergiczne.pl