Immunoterapia alergenowa w dobie pandemii.
W dobie pandemii pacjenci zmagający się z alergią mają utrudniony dostęp do leczenia.
Czy wobec SARS-CoV-2 istnieje szansa na rozpoczęcie skutecznej terapii?
Immunoterapia alergenowa w dobie pandemii
Na pytania opowiada:
Prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński
Kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM, V-ce Przewodniczący Rady Uczelni WUM, Przewodniczący Rady Ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta.
diagnozy i rozpoczęcia leczenia.
dobranej i podanej serii szczepionek, zmniejsza objawy alergii i podnosi komfort życia chorego, bez potrzeby ciągłego przyjmowania leków przeciwalergicznych. Immunoterapia alergenowa jest jedną z podstawowych metod leczenia alergii, w Polsce wciąż zbyt rzadko stosowaną.
Co można powiedzieć o skuteczności odczulania w formie iniekcji?
Szczepionki alergenowe w postaci wstrzyknięć podskórnych są skuteczną i w większości przypadków bezpieczną alternatywą dla nieskutecznego leczenia objawowego. Pacjent reagujący na jeden alergen np. roztocza kurzu domowego, czy jeden gatunek drzew może mieć spektakularny efekt. Przestanie odczuwać dolegliwości, nie będzie musiał przyjmować leków lub będzie brał je rzadko. Należy pamiętać jednak, że jest pewna grupa pacjentów, gdzie możemy nie mieć sukcesu w terapii. Uczulenie na bardzo wiele alergenów wziewnych i pokarmowych, atopowe zapalenie skóry (AZS), gdzie mamy doczynienia z tzw. poliwalentną alergią, może być szczególnie trudne w doborze odpowiedniej szczepionki, a co za tym idzie skutecznego odczulania. Jednak zawsze warto próbować. Na powodzenie terapii ma wpływ jeszcze kilka innych czynników, jak prawidłowa technika podania szczepionki, co pozwoli ograniczyć wystąpienia działań niepożądanych, indywidualne predyspozycje pacjenta, ścisła współpraca pacjenta z zespołem terapeutycznym i przestrzeganie zaleceń.
"(...) grupa ekspertów
międzynarodowych, zarówno
Europejskiej Akademii Alergologii
i Stowarzyszenia Aria wydała
wspólny dokument, który
mówi, że nie ma podstaw do
ograniczania w czasie epidemii
dostępności do tej metody
leczenia"
Czy w dobie pandemii można rozpocząć immunoterapię alergenową?
Jak najbardziej można. W lipcu bieżącego roku grupa ekspertów międzynarodowych, zarówno Europejskiej Akademii Alergologii i Stowarzyszenia Aria wydała wspólny dokument, który mówi, że nie ma podstaw do ograniczania w czasie epidemii dostępności do tej
metody leczenia. Jeżeli pacjent jest zdrowy, zachowuje obowiązujący reżim sanitarny oraz unika ryzykownych zachowań, wówczas może
rozpocząć immunoterapię alergenową.